Da bi Vaše slavina bila sjajna kao što je bila prvog dana – čak i nakon nekoliko godina – pripremili smo nekoliko preporuka za negu Vaših baterija.
Saveti za čišćenje i negu
1 – Koristite odgovarajući sredstvo za čišćenje
Za svakodnevnu negu, koristite samo neutralna sredstva za čišćenje i vodu. Za uklanjanje tvrdokornih naslaga kamenca možete koristiti sredstvo za čišćenje koje sadrži limunsku kiselinu. Izbegavajte sredstva za čišćenje koja sadrže sledeće hemikalije:
- – Sirćetna kiselina
- – Hlorovodonična kiselina
- – Mravlja kiselina
- – Natrijum hipohlorit (izbeljivač, natrijum oksihlorid)
- – Fosforna kiselina (E 338)
Sredstva za čišćenje koja sadrže hidrofluoridnu kiselinu i hlor mogu oštetiti slavine od nerđajućeg čelika.
2 – Pravo sredstvo za čišćenje
Isperite slavinu velikom količinom vode i polirajte je mekanom krpom. Nemojte koristiti sredstva za struganje, čelične vune, četke, sunđeraste podloge ili mikrofiber krpe za čišćenje Vaših baterija. Oni mogu oštetiti i ogrebati površinu Vaše slavine.
3 – Pratite uputstva za negu
Svaki proizvođač slavina poseduje uputstvo za održavanje. Uglavnom informacije o održavanju Vaših slavina možete pronaći u kutiji. Preporučujemo da ih sačuvate i pročitate pre čišćenja Vaših baterija. U slučaju da izgubite uputstvo za održavanje, isto možete pronaći na internet stranici proizvođača.
4 – Sprečite nakupljanje kamenca
Sprečite nakupljanje prljavštine i naslaga kamenca redovnim čišćenjem. Često su mlaznice kod ruža i ručica izrađene od silikona. Zbog svoje fleksibilnosti, one se generalno lako čiste prstima. Sve što treba da uradite jeste da ih nežno protrljate kako biste uklonili naslage kamenca.
5 – Ne nanosite sredstva za čišćenje direktno
Ako je moguće, nemojte prskati sredstvo za čišćenje direktno na slavinu. Umesto toga, nanesite sredstvo za čišćenje na mekanu krpu i nežno obrišite površinu. Zatim isperite čistom vodom.
6 – Isperite čistom vodom
Nakon toga, isperite preostalo sredstvo za čišćenje čistom – idealno mlakom – vodom. Na kraju, preporučujemo da je lagano polirate mekom krpom kako biste sprečili novo nakupljanje kamenca.
7 – Isprobajte nežnije alternative
Male fleke i nečistoće ponekad možete ukloniti samo vodom i običnim sapunom. Nežnije čišćenje povećava vek trajanja slavina.
8 – Ne zaboravite na aerator (perlator)
Svakodnevno korišćenje može izazvati brzo nakupljanje kamenca na površini armatura u kuhinjama i kupatilima, u zavisnosti od sadržaja kreča u vodi. Perlator – mrežica u izlivu armature – može se takođe začepiti naslagama kamenca. To može uzrokovati prskanje ili kapanje armature. Zbog toga, nemojte zaboraviti da se pobrinete za unutrašnjost armature prilikom čišćenja. Ako ste u nedoumici, serviser lako može zameniti aerator.
9 – Čistite ružu i ručicu tuša
Da biste održali lep mlaz, sve što treba da uradite jeste da redovno obrišete silikonske mlaznice ruže i/ili ručice tuša rukom. Mnogi proizvođači mlaznice prave od posebnog fleksibilnog silikona koji vam omogućava da ih trljate, čime sprečavate nakupljanje kamenca. Lak posao – ne može biti jednostavnije!